Masaże

Masaż jako forma terapii i relaksu dla dzieci

Integracja sensoryczna jest procesem wspierającym całe zachowanie człowieka i wszystkie czynności jakie ten człowiek wykonuje.

Gdy doznania przenoszone są do mózgu w zorganizowany i zintegrowany sposób, mózg zaczyna wykorzystywać je do kształtowania percepcji, zachowań, w procesach uczenia się. Ale gdy mózg i cały system nerwowy nie są w stanie bez zakłóceń integrować informacji pochodzących od zmysłów wtedy mowa jest o zaburzonej integracji sensorycznej. Informacje, które docierają do mózgu są niewłaściwie przetwarzane, w następstwie czego pojawiają się zaburzenia percepcji, zdolności ruchowych. Metoda integracji sensorycznej jest jedną z metod, która ma zastosowanie i może zmniejszyć występowanie nietypowego zachowania dzieci z autyzmem.

System dotykowy dziecka jest istotny dla jego rozwoju. Wiele receptorów czuciowych znajduje się na jego skórze. Dzięki doznaniom dotykowym, układ nerwowy może otrzymywać informacje z ciała i otoczenia. W naszym Przedszkolu Terapeutycznym znajduje się kadra wykwalifikowanych fizjoterapeutów, którzy doskonale potrafią radzić sobie z dziećmi z autyzmem i wiedzą jakich metod i technik masażu użyć, aby zbudować zaufanie podopiecznych, ich poczucie bezpieczeństwa, a także poprawić ich rozwój i funkcjonowanie w życiu.

W naszej placówce wykonywane są masaże:

• masaż Shantala
  • masaż klasyczny
  • masaż relaksacyjny

Masaż Shantala został stworzony głównie dla niemowląt. Pozytywne efekty przynosi również u dzieci starszych, zwłaszcza u tych z deficytami na poziomie emocji. Masaż ten pomaga dzieciom w: zaburzeniach snu (reguluje sen), poprawia trawienie, wycisza, uspokaja, podnosi świadomość własnego ciała.

Masaż klasyczny natomiast jest najpopularniejszą forma masażu, polega na masowaniu, głaskaniu, wstrząsaniu, ugniataniu, oklepywaniu ciała dziecka. Zabiegi mają na celu poprawę psychofizycznego rozwoju dziecka, właściwości jego są lecznicze, relaksacyjne i pobudzające. Regularne stosowanie masażu, odpowiednia technika, indywidualne podejście naszych specjalistów i fizjoterapeutów do każdego dziecka z autyzmem czy zespołem Aspergera potrafi poprawić jego samopoczucie, a także skorygować istniejące zmiany układu kostnego, zmniejszyć wzmożone napięcie mięśniowe.

Ostatnim masażem stosowanym w naszym Przedszkolu Terapeutycznym w przypadku uporczywych bólów np. kręgosłupa jest masaż relaksacyjny. Dzięki niemu można zapobiec kontuzjom i wspomóc rehabilitację. Korzyści płynące ze stosowania tego rodzaju zabiegu to: lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek, pobudzenie czynności gruczołów, działanie przeciwzakrzepowe, szybsze wchłanianie obrzęków.

Masaże doskonale wpływają zarówno na ciało, jak i stan psychiczny dzieci. Jako placówka specjalistyczna dla dzieci z autyzmem dokładamy wszelkich starań, aby masaże i terapie stosowane w naszym Przedszkolu Terapeutycznym były na wysokim poziomie. Dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo naszych podopiecznych.