Terapia czaszkowo-krzyżowa

Zabiegi z terapii czaszkowo-krzyżowej dla dzieci z autyzmem

W ostatnich latach terapia czaszkowo – krzyżowa (craniosacralna) stała się jedną z najszybciej rozwijających się metod leczniczych. Polega ona głównie na bardzo delikatnej manipulacji i uciskaniu w obrębie czaszki, przepony, miednicy, klatki piersiowej i kości krzyżowej w celu rozluźnienia struktur łączno-tkankowych, których napięcie może przysporzyć wiele kłopotów zdrowotnych.

W organizmie każdego człowieka obok bicia serca i oddechu istnieje rytm, w którym porusza się płyn mózgowo-rdzeniowy. Dostarczany jest on do wszystkich tkanek i niesie informacje o zdrowiu. Przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego, który w żaden sposób nie jest zakłócony umożliwia prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu.

Terapia polega na tym, aby wzmocnić naturalny rytm i usunąć blokady w przepływie płynu poprzez delikatny dotyk. Następuje wtedy głęboki relaks i pojawia się regeneracja centralnego układu nerwowego.

W naszym przedszkolu terapeuci przy systematycznym stosowaniu terapii czaszkowo-krzyżowej u dzieci obserwują ich rozwój i poprawę umiejętności społecznych, stabilności emocjonalnej. Techniki tych zajęć oddziałują na świadomość własnego ciała i wyciszają.

Zastosowanie terapii czaszkowej u dzieci:

• autyzm
  • kłopoty z koncentracją
  • zaburzenia osobowości
  • nadpobudliwość
  • stres
  • dysleksja
  • migreny, bóle i zawroty głowy
  • kłopoty  ze wzrokiem i słuchem
  • napięcia i bóle w stawie skroniowo - żuchwowym
  • wady wymowy
  • wady zgryzu
  • urazy okołoporodowe
  • bóle kręgosłupa i stawów
  • skoliozy
  • nerwobóle
  • zaburzenia snu

Podczas terapii czaszkowo-krzyżowej dziecko leży na plecach. Terapia nie wymaga bezpośredniego kontaktu ze skórą podopiecznego, ubranko powinno być miękkie, lekkie nie krępujące ruchów. Całe zajęcia powinny odbywać się w ciszy i w spokojnym otoczeniu tak, aby maluszek mógł się odprężyć. Często terapia odczuwana jest jako bardzo głęboki stan relaksu zarówno na poziomie fizycznym, mentalnym i emocjonalnym.

Zabiegi, które przeprowadzane są przez naszych wyspecjalizowanych terapeutów pracujących w naszym Przedszkolu Terapeutycznym w Szczecinie uwalniają różne ograniczenia i dysfunkcje w ciele i przywracają ruchomość układu (dobre samopoczucie). Dziecko po zabiegu jest rozluźnione, wypoczęte, często zasypia podczas terapii.