Rehabilitacja ruchowa w Przedszkolu SENSE

Gimnastyka korekcyjna

Różnego rodzaju wady postawy, wymagają odpowiednich ćwiczeń, które wpłyną na ich zmniejszenie lub likwidację. Krzywy kręgosłup, płaskostopie czy koślawe kolana to wady, które w przyszłości mogą skutkować problemami zdrowotnymi, wpływać na ogólną sprawność i wydolność. W naszym przedszkolu prowadzimy gimnastykę korekcyjną, dopasowaną do indywidualnych problemów dziecka. Wcześnie wprowadzona rehabilitacja, może przynieść doskonałe efekty. Zajęcia prowadzi doświadczony fizjoterapeuta, a czas trwania wynosi 45 minut. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom, można pracować nad następującymi wadami postawy:

• Plecy okrągłe
  • Plecy wklęsłe
  • Plecy okrągło-wklęsłe
  • Skoliozy
  • Deformacje klatki piersiowej - klatka piersiowa kurza, klatka piersiowa lejkowata (szewska)
  • Wady kończyn dolnych - kolana koślawe (wyraźne jest wygięcie kończyn w stawie kolanowym do wewnątrz); kolana szpotawe (wygięcie w stawie kolanowym na zewnątrz); stopa koślawa; stopa płaska; stopa wydrążona; stopa szpotawa; paluch koślawy (hallux).

Rehabilitacja ruchowa ma za zadanie przywrócenie możliwie największej sprawności fizycznej oraz  siły i wytrzymałości mięśni. Ponadto za pomocą ćwiczeń można korygować wady postawy, ale co równie ważne nauczyć się prawidłowych nawyków ruchowych, co zapobiegnie pogłębianiu się wad.

Ćwiczenia dopasowane do potrzeb

Gimnastyka korekcyjna wymaga użycia sprzętów rehabilitacyjnych i różnego rodzaju akcesoriów do ćwiczeń. Nasze przedszkole dla dzieci z autyzmem, jest przygotowane do przeprowadzania różnorodnych form terapii. Mamy sale gimnastyczne wyposażone są w materace, drabinki i szereg innych przydatnych urządzeń, dzięki którym gimnastyka jest bardziej efektywna.

Dokładamy starań, aby zajęcia były prowadzone w taki sposób, aby nasi podopieczni chętnie brały w ich udział i angażowali się w zalecone im zadnia ruchowe. Możemy przygotować, także przykładowe zestawy ćwiczeń, które Rodzice mogą wykonywać ze swoimi pociechami w domu.